Free Porn
xbporn

Kotły na paliwa stałe

Schemat działania kotła na paliwo stałe

Kotły na paliwa stałe, to rodzaj kotłów centralnego ogrzewania (c.o), w których spalane są takie paliwa, jak grafit, drewno, torf, węgiel brunatny, kamienny i antracytowy. W użytku domowym zazwyczaj będzie to drewno lub węgiel kamienny. Ten typ kotłów jest wciąż najczęściej spotykanym rodzajem systemu grzewczego, stosowanym w domkach jednorodzinnych.

Paliwo wykorzystywane w kotle na paliwa stałe

To czym będziemy palić zależy przede wszystkim od osoby, która decyduje się na taki typ ogrzewania. Ogrzewanie węglem jest na pewno nieco prostsze, kupujemy go już w formie gotowej do spalenia. Drewno, o ile nie są to dość drogie, przygotowane do szybkiego użytku szczapy, trzeba najpierw porąbać na kawałki. Większość kotłów na paliwa stałe, używanych w domach, nie ma zapłonników, dlatego trzeba w nich również samemu rozpalać, co nie odstrasza obecnie wielu użytkowników od montowania najprostszych konstrukcji, nie wyposażonych w udogodnienia.

Te z nich, które posiadają automatyczne sterowniki, zazwyczaj są kotłami nowocześniejszymi i są opalane paliwami takimi, jak pellet, ekogroszek ewentualnie węgiel i jego pochodne. Zazwyczaj są to kotły z podajnikiem ślimakowym lub szufladowym – z automatycznym podawaniem paliwa do kotła.

Kotły na paliwo stałe dobrze pracują przy stosunkowo wysokiej temperaturze wody grzewczej. Szczególnie istotna jest tutaj temperatura wody powracającej do kotła, która wg zaleceń producentów nie powinna być niższa od 60°C (ochrona kotła przed wykropleniem wody ze spalin – kondensacją). Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powrotu stosuje się często zawory mieszające lub inne układy podwyższające temperaturę wody powracającej z instalacji do kotła.

Grzejniki do kotłów na paliwa stałe

Kotły na paliwo stałe mogą współpracować z praktycznie każdym rodzajem grzejników, jak również z ogrzewaniem podłogowym. Do niedawna musiały pracować tylko w instalacji otwartej – z otwartym naczyniem wzbiorczym umieszczonym w najwyższym punkcie instalacji ogrzewania budynku. Dzisiaj, wyposażone w układ zabezpieczenia termicznego (wymiennik schładzający w kotle – wężownica i zawór termostatyczny), mogą również pracować w instalacji zamkniętej.

W ofercie polskich sprzedawców jest wiele rodzajów kotłów na paliwa stałe. Są różnych rozmiarów, przeznaczone do różnych rodzajów paliw, mają też różne wielkości, zależnie od tego jaką ilość ciepła mają wytworzyć. W zależności od rodzaju konstrukcji mogą być zasilane jednym rodzajem paliwa lub kilkoma. Ciekawym rozwiązaniem są kotły zgazowujące drewno, które maksymalnie wykorzystują energię paliwa – drewno zamieniają w gaz drzewny, który następnie jest spalany.

Polecamy

Najnowsze

Kotły na biomasę

Biomasa jest odnawialnym i tanim sposobem pozyskania ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych jak i dużych obiektów. Każdego roku rośnie udział biomasy w wytwarzaniu energii, która jest w małym stopniu wrażliwa na czynniki gospodarcze i polityczne. Wpływa korzystnie również na klimat, gdyż zmniejsza emisję gazu cieplarnianego – dwutlenkuwęgla. Do biomasy zalicza się wszystkie substancje organiczne pochodzenia […]

Jak działa kocioł kondensacyjny?

Tradycyjne kotły gazowe i olejowe zasilane są paliwem, które następnie jest w nich spalane – spalana jest mieszanka paliwa i powietrza, w odpowiednich proporcjach. Następnie, spaliny przekazują ciepło wodzie grzewczej w specjalnym wymienniku tzw. wymienniku ciepła spaliny-woda. Po oddaniu ciepła, schłodzone spaliny, wyrzucane są na zewnątrz budynku – do atmosfery. Wyrzucane spaliny w kotłach tradycyjnych […]

Kocioł gazowy czy elektryczny – który wybrać?

Kiedy planujesz swój wymarzony dom, często pojawia się dylemat, jaki system grzewczy zainstalować. Musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszt zakupu i instalacji, ale także przyszłe rachunki za energię i konserwację. Kotły są zazwyczaj najlepszym wyborem – elektryczne lub gazowe – ponieważ spełniają różne funkcje, które harmonijnie ze sobą współgrają, takie jak wytwarzanie ciepłej wody […]